Bearsden Curling Club
Bearsden Curling Club

 

Bearsden Curling Club

 

 

 

Diary and Ice Allocation 2018-19

24-Aug-18

           

 

         

Date

Day

Time

No.of Rinks

Location

Game

21/09/2018

Friday - Sunday

 

 

Braehead

INTU Braehead Open

24/09/2018

Monday

7.50pm

4

Braehead

Spiers    A v B, C v D, E v F, G v H

26/09/2018

Wednesday

5.30pm

 

Braehead

Cuthbert Cup - Bearsden A v Partick A

26/09/2018

Wednesday

7.50pm

 

Braehead

Cuthbert Cup - Bearsden B v Alma B

26/09/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Glasgow XX

28/09/2018

Friday

7.50pm

4

Braehead

Spiers    A v C, B v D, E v G, F v H

28/09/2018

Friday

8.20pm

 

Braehead

Allan Cup v Partick

03/10/2018

Wednesday

7.50pm

4

Braehead

Spiers   A v D,  B v C,  E v H,  F v G

03/10/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Giffnock

09/10/2018

Tuesday

2.20pm

2

Braehead

Speirs   A v E. B v F

11/10/2018

Thursday

8.20pm

 

Braehead

Allan Cup v Cawder House

12/10/2018

Friday

2.20pm

2

Braehead

Spiers   C v G,  D v H

17/10/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Kelvinside

18/10/2018

Thursday

5.30pm

4

Braehead

Frame/Bowl (Round 1)   A v B,  C v D,  E v F,  G v H

25/10/2018

Thursday

5.30pm

4

Braehead

Spiers    A v F,  B v E,  C v H,  D v G

25/10/2018

Thursday

8.20pm

 

Braehead

Allan Cup v Cadder

27/10/2018

Saturday

2.20pm

2

Braehead

Kelvinside Bonspiel

28/10/2018

Sunday

9.30am

 

Braehead

Denis Kyd - Bearsden v Cadder and Cardross

28/10/2018

Sunday

2.20pm

 

Braehead

Denis Kyd - Bearsden v Ski Club and tbc

31/10/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v John Summers

06/11/2018

Tuesday

6.00pm

4

Braehead

Spiers    A v G, B v H  C v E, D v F

07/11/2018

Wednesday

8.20pm

4

Braehead

Firth (Round 1) A v B, C v D, E v F, G v H

08/11/2018

Thursday

6.00pm

2

Braehead

Crossmyloof - Friendly

08/11/2018

Thursday

8.20pm

 

Braehead

Allan Cup v Bearsden Ski Club

14/11/2018

Wednesday

6.00pm

1

Braehead

Kelvinside - Friendly

14/11/2018

Wednesday

7.50pm

4

Braehead

Speirs A v H, B v G, C v F, D v E

14/11/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Drystanes

15/11/2018

Thursday

8.20pm

4

Braehead

Frame/Bowl (Round 2) All Rinks

21/11/2018

Wednesday

7.50pm

4

Braehead

Speirs A v B, C v D, E v F, G v H

22/11/2018

Thursday

6.00pm

 

Braehead

Allan Cup v Alma

25/11/2018

Sunday

12.10pm

 

Braehead

Braehead Young Curlers - Friendly

26/11/2018

Monday

8.20pm

4

Braehead

Firth (Round 2) A v C, B v D, E v G, F v H

30/11/2018

Friday

2.20pm

2

Braehead

Spiers  A v C, B v D

02/12/2018

Sunday

2.00pm

 

Braehead

Clans - Friendly

04/12/2018

Tuesday

2.20pm

2

Braehead

Spiers  E v G, F v H

05/12/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

Allan Cup Semi Final

06/12/2018

Thursday

6.00pm

4

Braehead

Frame/Bowl (Round 3)  All Rinks

08/12/2018

Saturday

3.00pm

 

Greenacres

Christmas Bonspiel

11/12/2018

Tuesday

6.00pm

1

Braehead

Virtual - Friendly

12/12/2018

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Cadder 2

13/12/2018

Thursday

7.50pm

 

Braehead

Allan Cup Final

13/12/2018

Thursday

8.20pm

4

Braehead

Speirs A v D, B v C, E v H, G v F

17/12/2018

Monday

8.20pm

4

Braehead

Speirs A v E, B v F, C v G, D v H

18/12/2018

Tuesday

8.20pm

4

Braehead

Firth (Round 3) A v D, B v C, E v H, F v G

03/01/2019

Thursday

5.30pm

2

Braehead

Speirs  C v H, D v G

03/01/2019

Thursday

6.00pm

2

Braehead

Spiers A v F, B v E

07/01/2019

Monday

6.00pm

4

Braehead

Frame/Bowl (Round 4) All Rinks

09/01/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Cathcart Castle

10/01/2019

Thursday

5.30pm

2

Braehead

Rink (Round 1) A v E, B v F

10/01/2019

Thursday

6.00pm

2

Braehead

Rink (Round 1) C v G, D v H

15/01/2019

Tuesday

6.00pm

4

Braehead

Spiers  A v G, B v H, C v E, D v F

18/01/2019

Friday - Sunday

 

 

Pitlochry

Pitlochry Weekend

23/01/2019

Wednesday

7.50pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski A v BCC A

23/01/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

David Duncan v Cadder 1

24/01/2019

Thursday

6.00pm

4

Braehead

Spiers A v H, B v G, C v F, D v E

27/01/2019

Sunday

2.20pm

 

Braehead

Clive Thomson Quaich

30/01/2019

Wednesday

7.50pm

4

Braehead

Speirs A v B, C v D, E v F, G v H

30/01/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski A v BCC C

01/02/2019

Friday

6.00pm

1

Braehead

Wheelies - Friendly

01/02/2019

Friday

8.20pm

 

Braehead

Allan Medal Round 2

05/02/2019

Tuesday

2.20pm

2

Braehead

Speirs A v C. B v D

06/02/2019

Wednesday

7.50pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski B v BCC B

06/02/2019

Wednesday

8.20pm

2

Braehead

Rink (Semi-Finals)

08/02/2019

Friday

2.20pm

2

Braehead

Speirs E v G, F v H

11/02/2019

Monday

5.30pm

 

Braehead

Partick - Friendly

12/02/2019

Tuesday

5.30pm

 

Braehead

Allan Medal Semi Final

13/02/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski C v BCC A

15/02/2019

Friday

7.50pm

4

Braehead

Spiers  A v D, B v C, E v H, F v G

18/02/2019

Monday

5.30pm

4

Braehead

Frame/Bowl (Round 5) All Rinks

19/02/2019

Tuesday

7.50pm

 

Braehead

Allan Medal - Final

20/02/2019

Wednesday

7.50pm

4

Braehead

Speirs A v E,  B v F, C v G, D v H

20/02/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski C v BCC C

23/02/2019

Saturday

3.00pm

 

Greenacres

Ladies v Gents

26/02/2019

Tuesday

5.30pm

4

Braehead

Speirs A v F, B v E, C v H, D v G

27/02/2019

Wednesday

7.50pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski A v BCC B

01/03/2019

Friday - Sunday

 

 

Kinross

Kinross Weekend

02/03/2019

Saturday

1.30pm

2

Perth

Interclub Centenary Bonspiel

03/03/2019

Sunday

 

 

Braehead

Brechin

05/03/2019

Tuesday

5.30pm

 

Braehead

Kirkwood Cup - Bearsden A v

05/03/2019

Tuesday

6.00pm

 

Braehead

Kirkwood Cup - Bearsden B v

05/03/2019

Tuesday

8.20pm

1

Braehead

Firth (Final)

06/03/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski B v BCC A

12/03/2019

Tuesday

6.00pm

1

Braehead

Rink Final

13/03/2019

Wednesday

7.50pm

4

Braehead

Speirs A v G, B v H, C v E, D v F

13/03/2019

Wednesday

8.20pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski B v BCC C

17/03/2019

Sunday

12.10pm

2

Braehead

Pairs Competition

17/03/2019

Sunday

2.20pm

1

Braehead

Pairs Competition

20/03/2019

Wednesday

7.50pm

 

Braehead

Ski Club - Bearsden Challenge  Ski C v BCC B

20/03/2019

Wednesday

8.20pm

4

Braehead

Frame/Bowl (Final) All Rinks

24/03/2019

Sunday

12.10pm

2

Braehead

Points

24/03/2019

Sunday

2.20pm

2

Braehead

Points

25/03/2019

Monday

8.20pm

4

Braehead

Speirs A v H, B v G, C v F, D v E

26/04/2019

Friday

7.00pm

 

 

Annual General Meeting

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Braehead

Muthill  -  Friendly

 

 

 

 

Braehead

Nondes - Friendly

 

 

 

 

Braehead

Glasgow Province

 

 

 

 

Braehead

Gilmour Memorial

 

 

 

 

Braehead

Marshall Challenge

 

 

 

 

Braehead

Strathendrick

           
     

144

   

 

Date to be confirmed

     

 

External competition

     

 

 Inter club challenges

     

 

Bonspiels

       
           

MacKenzie Crook

Waterfront Trophy

Broadway Trophy

Mondays 12.10

Wednesdays 10.00

Wednesdays 10.00

   

Oct - Dec

 

Jan - Mar

           
Print Print | Sitemap
© Bearsden Curling Club